Czy rozszczelniać okna zimą?
Rozszczelnianie okien zimą może wydawać się dziwne, jednak ma swój sens. Trzeba to jednak zrobić z głową. Gdzie i jak rozszczelniać okno? Jakie zalety wiążą się z mikrowentylacją okien na zimę? Jak wietrzyć dom w miesiącach zimowych?
Czy warto wietrzyć mieszkanie w okresie zimowym?
Gdy za oknem jest zimno, włączamy ogrzewanie i cieszymy się ciepłem w domu. Niestety, ma to swoje negatywne skutki. Wysoka temperatura sprzyja rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów, które często przynosimy z zewnątrz. Zimą o chorobę nietrudno, a podczas przeziębienia, gdy kichamy i kaszlemy, rozsiewamy zarazki w pomieszczeniach.
To jeden z głównych powodów, który przemawia za wietrzeniem domu zimą. Inny to zapobieganie gromadzeniu się nadmiaru wilgoci w pomieszczeniach. Nadmiar pary wodnej, która powstaje przede wszystkim podczas kąpieli i gotowania, może sprawiać, że w domu pojawią się grzyby i pleśń.
Jednak wietrzenie zimą musi być wykonane w określony sposób. Zbyt długie spowoduje bowiem wychłodzenie wnętrza. Ogrzanie domu po takim wietrzeniu pochłonie natomiast dużo pieniędzy.
Jak wietrzyć mieszkanie zimą?
Przede wszystkim… szybko. Najlepiej zakręcić zawory grzejników, odczekać do 15 minut i otworzyć okno w pomieszczeniu na oścież. Takie zimowe wietrzenie, by niepotrzebnie nie wyziębiło domu, powinno trwać parę minut. Następnie skrzydła okienne trzeba zamknąć, a kaloryfery na powrót rozkręcić.
Ten sposób wietrzenia zapewni wymianę powietrza na nowe, a przy tym unikniemy nadmiernego grzania grzejników, strat cieplnych, a co się z tym wiąże – pieniędzy.
Rozszczelnianie okien zimą – czy to dobry pomysł?
Rozwiązanie zwane rozszczelnieniem okien, czyli mikrowentylacją, to kolejny sposób, który umożliwia wentylację domu. Przydaje się szczególnie w pomieszczeniach, w których powstaje dużo wilgoci. Na czym polega?
Chodzi o odsunięcie skrzydła od ramy w taki sposób, by powstała maleńka szczelina zapewniająca dopływ powietrza z dworu. Możemy tak ustawić okno poprzez odpowiednie umiejscowienie klamki (do góry pod kątem).
Jednak uwaga, rozszczelnianie okien, chociaż z pewnością lepsze niż otwieranie ich na oścież na długi czas, ma jednak zimą swoje wady. Jeśli poniżej takiego okna, z którego przez dłuższy czas wieje chłodne powietrze, znajduje się grzejnik, to będzie on mocniej grzał. W efekcie więc zapłacimy większe rachunki.
Nie należy także rozszczelniać okien, gdy za oknem pada deszcz lub śnieg, ponieważ woda może dostać się do środka, tworząc zacieki.
Czego potrzebują okna na zimę?
Przede wszystkim regularnej konserwacji i regulacji, szczególnie na zimę. Brak takich działań, szczególnie w przypadku okien starszych niż 5-10 lat, może skutkować nie tylko nieszczelnościami, ale też problemami z zamykaniem i otwieraniem okien.
Przed zimą warto więc okna dokładnie obejrzeć, nasmarować okucia, wymienić stare uszczelki i wyregulować przeszklenie w tryb zimowy. To zapewni nam ciepło na chłodne miesiące i zminimalizuje straty energii, zmniejszając przy tym koszty ogrzewania.