Czym są okna gospodarcze i jakie wybrać?

Okna gospodarcze to taki typ okien, które są zazwyczaj mniejsze i gorszej jakości od innych przeszkleń elewacyjnych. Dlaczego? Dowiedz się więcej o oknach gospodarczych, ich cenach i zastosowaniu. 

 

Okna gospodarcze – gdzie się je montuje?

W domu mieszkalnym, hali, fabryce, warsztacie, a nawet w stodole, kurniku czy stajni – w każdym z tych miejsc można i często montuje się okna gospodarcze. Są one różnych rozmiarów, mają rozmaite kolory i parametry, jednak wiele je łączy: przede wszystkim są stosunkowo tanie, nie mają zabezpieczeń antywłamaniowych, nie wykazują też zbyt dużej izolacyjności cieplnej ani dźwiękowej. Wstawia się je bowiem tam, gdzie takie parametry nie mają specjalnie znaczenia.

Okna gospodarcze sprawdzają się zatem w budynkach, które nie są ogrzewane i gdzie nie spędza się zbyt wiele czasu. Jeśli chodzi o domy, to zazwyczaj montowane są w piwnicach, garażach, kotłowniach, pralniach, spiżarniach i na nieużytkowym poddaszu. Najczęściej składają się z dwóch szyb z ramką i są wykonane z PCV. 

 

Jakie parametry muszą mieć okna gospodarcze?

Nie ma jasno określonych zasad, jeśli chodzi o wymagania dotyczące parametrów okien gospodarczych. Najnowsze przepisy (Warunki Techniczne 2021) określają jedynie, że przeszklenia montowane we wnętrzach niezamieszkałych mogą mieć gorszą izolacyjność cieplną od okien przeznaczonych do wnętrz, w których się mieszka.

Oznacza to, że okna gospodarcze mogą mieć wyższy współczynnik przenikania ciepła niż zwykłe przeszklenia. W obecnych przepisach czytamy, że we wnętrzach ogrzewanych, gdzie temperatura jest nie mniejszej niż 16˚C, okna muszą mieć współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,9 W/(m2.K) (do końca 2020 r. – 1,1).

 

Okna gospodarcze – wymiary i ceny 

Najczęstsze wymiary okien gospodarczych to 60 × 40, 80 × 50 i 80 × 60 cm, jednak to nie jedyne możliwości. Możemy także zamówić okna tego typu na wymiar. Zwykle otwierają się one uchylnie.

Jeśli chodzi o ceny okien gospodarczych, to są one zróżnicowane i zależą od parametrów okna, jego wielkości i sposobu otwierania. Zaczynają się już od 100 zł i zazwyczaj kosztują do 400 zł. 

Jeśli chcemy sprawdzić ceny okien, możemy to zrobić bez wychodzenia z domu za pomocą narzędzi internetowych takich jak okna konfigurator. Wystarczy wybrać interesujące nas parametry przeszklenia. 

 

Okna gospodarcze – montować czy nie?

Mimo że patrząc na elewację budynku okna garażowe czy piwniczne – bo tak można je również nazywać – nie odbiegają często wyglądem od pozostałych przeszkleń, to jednak nie przystają do nich pod względem izolacji. Nie jest to problemem w pomieszczeniach, których i tak się nie ogrzewa. 

Istnieje jednak zasadnicza wada okien gospodarczych: nie mają one wzmocnień antywłamaniowych. Oznacza to, że nie stanowią żadnego wyzwania dla złodzieja, który chciałby się włamać do środka. Dodajmy przy tym, że pomieszczenia w domach, w których najczęściej montuje się okna gospodarcze, znajdują się na parterze (np. garaż, piwnica, kotłownia). To idealna sytuacja dla włamywacza.

Co więc lepiej zrobić? W garażu czy piwnicy lepiej wstawić zwyczajne okna elewacyjne, ale o zmniejszonej izolacji – ta przecież w nieogrzewanym wnętrzu i tak nie będzie mieć zbytnio znaczenia. Takie przeszklenie będzie porządniejsze, a przy tym będzie stanowić większą zaporę dla złodzieja.