Drzwi balkonowe jedno- czy dwuskrzydłowe – które wybrać?

Chcesz mieć nieduże wyjście na balkon i rozważasz zakup drzwi jedno- lub dwuskrzydłowych? Sprawdźmy, czym się różnią i jakie są ich mocne oraz słabe strony. 

 

Drzwi balkonowe jednoskrzydłowe – podstawowa opcja

W większości mieszkań, ale i w wielu – szczególnie starszych – domach przy wyjściu na balkon spotkać można drzwi jednoskrzydłowe, czyli inaczej mówiąc jednoskrzydłowe okno o dużej wysokości. To najprostsze rozwiązanie, które charakteryzuje się dużą szczelnością (na przenikanie powietrza i wody), dobrą wartością współczynnika przenikania ciepła oraz niską ceną. Możemy wstawić w nie szyby o wysokim poziomie izolacji akustycznej oraz odporności na włamanie. 

Wady? Niestety, drzwi jednoskrzydłowe mają ograniczenia wymiarowe. Standardowa szerokość takich drzwi z PCV wynosi zaledwie 86,5 cm. Bez problemu przez nie przejdziemy, ale nie zmieścimy tą drogą żadnych większych przedmiotów, na przykład mebli. Nie uzyskamy także efektu otwarcia na to, co za oknem, a tym samym optycznego powiększenia przestrzeni w pokoju, który sąsiaduje z balkonem. 

Problematyczny jest też próg występujący w drzwiach jednoskrzydłowych, który może być niewygodny szczególnie dla dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. Możemy wprawdzie zamówić takie drzwi z niskim progiem (wówczas rama ościeżnicy zostaje zastąpiona progiem aluminiowym), jednak rozwiązanie to zmniejsza szczelność, a w tym wodoszczelność całego okna. 

 

Drzwi balkonowe dwuskrzydłowe – więcej możliwości 

Zazwyczaj wykonuje się je ze słupkiem ruchomym – słupek stały jest niepraktyczny i w zasadzie się go nie spotyka. Słupek to element konstrukcyjny, który – w przypadku ruchomego – jest połączony z jednym skrzydłem okna. Gdy się je otwiera, przesuwa się wraz z nim. Dzięki temu zyskujemy dużą przestrzeń pomiędzy dwoma otwartymi skrzydłami. Minus jest taki, że ruchomy słupek pozbawia skrzydło możliwości otwierania uchylnego.

Co zyskujemy dzięki drzwiom dwuskrzydłowym? Przede wszystkim szerokie wyjście na balkon, które nie stanowi przeszkody ani dla ludzi, ani dla mebli, jeśli chcielibyśmy je wynieść na zewnątrz. 

Drzwi dwuskrzydłowe można wyposażyć w zwykły lub obniżony próg, jednak trzeba się liczyć z tym, że podobnie jak w przypadku drzwi jednoskrzydłowych, próg obniżony zmniejsza szczelność konstrukcji. 

 

Lepiej wybrać drzwi jedno- czy dwuskrzydłowe?

Wszystko zależy od tego, na czym najbardziej nam zależy. Jeśli na parametrach drzwi takich jak szczelność i izolacja termiczna oraz akustyczna, lepsze będą jednoskrzydłowe. Jeśli zaś wolimy mieć większe przejście na balkon, będziemy bardziej zadowoleni z dwuskrzydłowych.  

Niestety, jedno- i dwuskrzydłowe drzwi balkonowe mają swoje ograniczenia pod kątem gabarytów. W przypadku tych drugich można wprawdzie je nieco powiększyć względem standardowych wymiarów (które wynoszą S = 1,8 m oraz H = 2,3 m), jednak nie zaleca się przesadzać. Wszystko dlatego, że zbyt duże drzwi dwuskrzydłowe będą miały zwiększoną podatność na odkształcenia

Jeśli więc chcemy wyposażyć swój dom w duże przeszklenie wychodzące na balkon (lub taras), najlepsze będą do tego drzwi unoszono-przesuwne HIST lub uchylno-przesuwne PSK