Nawiewniki okienne antysmogowe i antyalergiczne – sposób na czyste powietrze w domu
Smog, zanieczyszczenia, pyły, alergeny, grzyby i bakterie – to wszystko zawieszone jest w powietrzu, którym oddychamy na co dzień. Istnieje jednak metoda, która pomaga oczyścić powietrze wpadające do wnętrza domu – to nawiewniki antysmogowe i antyalergiczne. Jak działają?
Do czego służą nawiewniki okienne?
Każdy człowiek potrzebuje do życia powietrza, a dokładniej tlenu. Bez niego nie jesteśmy w stanie przeżyć dłużej niż kilka minut. Świeże powietrze jest więc dla nas konieczne nie tylko na zewnątrz, ale też w domu – jego brak będzie bowiem skutkował problemami z koncentracją, bólem głowy, zmęczeniem, a z czasem nawet problemami zdrowotnymi.
W pomieszczeniach potrzebna jest więc stała cyrkulacja powietrza, którą można osiągnąć na różne sposoby. Jednym z nich jest zamontowanie w oknach nawiewników, zwanych także nawietrzakami. Te nieduże urządzenia działają zazwyczaj automatycznie, a ich eksploatacja nic nie kosztuje, ponieważ nie potrzebują żadnego zasilania.
Automatyczne nawiewniki okienne dzielimy na higrosterowane oraz ciśnieniowe. Oto czym się różnią:
- nawiewniki okienne higrosterowane – działają w zależności od wilgoci względnej (ilości pary wodnej w pomieszczeniu). Jeśli wilgotność w domu wzrasta, otwierają się, wpuszczając świeże powietrze.
- nawiewniki okienne ciśnieniowe – steruje nimi czujnik, który działa zależnie od różnicy ciśnienia między pomieszczeniem a dworem.
Współcześnie oferowane na rynku nawiewniki okienne mają – poza kontrolowanym wpuszczaniem do domu świeżego powietrza – także dodatkowe funkcje. Mogą na przykład takie powietrze oczyszczać.
Nawiewniki antysmogowe i antyalergiczne
Nawiewniki okienne mogą być sposobem na poprawienie jakości powietrza wpadającego do domu. W dobie smogu, gdy od lat mówi się o zagrażających życiu zanieczyszczeniach znajdujących się we wdychanym przez nas powietrzu, jest to rozwiązanie które zdecydowanie warto rozważyć.
Nawiewniki antysmogowe są wyposażone w wymienne filtry powietrza, które ograniczają – w zależności od wybranego filtra – nawet do 99% pyłów zawieszonych PM 10 i do 80% pyłów zawieszonych PM 2,5. To jednak nie wszystko – tego rodzaju nawiewniki zatrzymują również pyły węglowe i cementowe, jak również zapachy, roztocza, kurz, grzyby, większe bakterie, zarodniki roślin oraz pyłki, dlatego działają również antyalergicznie. Filtr nawiewnika będzie nawet zaporą dla małych insektów.
W efekcie do środka domu wpada oczyszczone powietrze, które nie szkodzi zdrowiu. To rozwiązanie jest przydatne przede wszystkim w dużych miastach i wszędzie tam, gdzie powietrze jest złej jakości. Idealnie sprawdza się również dla alergików, którzy często wiosną czy latem stoją przed wyborem: otworzyć okno i narazić się na działanie alergenów, czy nie wpuszczać do domu powietrza, funkcjonując w duchocie i braku tlenu.
Koszt zestawu trzech filtrów do nawiewników wynosi około 150 zł, a ich wymiana jest prosta i można ją przeprowadzić samodzielnie. Filtry antysmogowe i antyalergiczne są dostępne w sklepach budowlanych oraz na stronach producentów, takich jak Okna konfigurator, gdzie dostępny jest również konfigurator online do okien Drutex. Pamiętajmy jednak, że filtr antysmogowy po pewnym czasie użytkowania traci swoje właściwości i powinien być wymieniony, najlepiej przed i po sezonie grzewczym.
Zadbajmy o jakość powietrza w naszych domach, wybierając nawiewniki okienne antysmogowe i antyalergiczne, szczególnie gdy korzystamy z okien Drutex, które możemy skonfigurować online na stronie Okna konfigurator. Dzięki temu nasze wnętrza będą nie tylko ciepłe i jasne, ale przede wszystkim zdrowe dla nas i naszych bliskich.