Okna gospodarcze – czy warto je montować?

White modern bungalow designed in scandinavian style

Okna gospodarcze to przeszklenia, które wydają się koniecznością w większości domów jednorodzinnych. Tymczasem z powodzeniem można zamiast nich wstawić inne rodzaje okien. Jakie i dlaczego?

 

Czym są okna gospodarcze?

Okna gospodarcze nazywa się także inwentarskimi. Montuje się je w takich pomieszczeniach domu, w których domownicy spędzają stosunkowo niewiele czasu i które nie są ogrzewane: w garażu, spiżarni, kotłowni, pralni czy piwnicy, a nawet na nieużytkowym poddaszu. Charakteryzują się niższymi parametrami technicznymi. Zazwyczaj są to okna jednokomorowe, które składają się z dwóch szyb z ramką. Mogą także składać się wyłącznie z jednej szyby.

Okna garażowe czy piwniczne – bo tak również się je nazywa – wyglądają często podobnie do innych okien w domu, wpasowując się w jego stylistykę, jednak mają niższą izolacyjność cieplną. Mniej więc chronią przed chłodem, nie są także tak dźwiękoszczelne jak klasyczne przeszklenia. 

To wpływa na ich cenę – okna gospodarcze są sporo tańsze od okien o lepszych parametrach. W zależności od parametrów, wielkości i sposobu otwierania kosztują już od 100 zł za sztukę. Zazwyczaj zapłacimy za nie około 200-400 zł. 

Na niższą cenę okien gospodarczych wpływa także to, że nie mają one wzmocnień antywłamaniowych ani wkładek termicznych. Otwierają się najczęściej uchylnie. Bywa, że mają zaczepy umożliwiające wyjęcie szyby. Wykonuje się je z PCV, czyli najtańszego na rynku tworzywa budującego ramy okienne. 

Co ciekawe, okna gospodarcze mają zastosowanie nie tylko w domach mieszkalnych. Montuje się je także w pomieszczeniach gospodarczych, kurnikach, stajniach i oborach, jak również w magazynach, halach produkcyjnych i warsztatach.

Mogą mieć różne wymiary, jednak najczęstsze to 60 × 40, 80 × 50 i 80 × 60 cm. Mogą być także zamawiane na wymiar. Warto dodać, że zanim zamówimy okna, możemy w sieci porównać ich ceny dzięki specjalnym narzędziom. Jednym z nich jest okna konfigurator – pozwala on dobrać parametry przeszklenia, które nas interesują, a na koniec sprawdzić jego cenę. 

 

Jakie parametry mają okna gospodarcze?

Według najnowszych przepisów – Warunki Techniczne 2021 – okna znajdujące się w niezamieszkałych wnętrzach mogą być gorsze pod względem izolacji cieplnej niż okna przeznaczone do zamieszkałych pomieszczeń. Nie ma co do nich jasno określonych wymagań. 

W przypadku wnętrz ogrzewanych, w których temperatura jest niższa niż 16˚C, współczynnik przenikania ciepła może wynosić 1,4. Jeśli natomiast pomieszczenia ogrzewane o temperaturze nie mniejszej niż 16˚C muszą być wyposażone w okna o współczynniku przenikania ciepła U nie większym niż 0,9 W/(m2.K) (do końca 2020 r. – 1,1), to okna gospodarcze mogą mieć ten współczynnik wyższy. 

 

Czy opłaca się montować okna gospodarcze w domu?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę, że okna gospodarcze są przeszkleniami bardzo prostymi, zazwyczaj stosunkowo lichej konstrukcji. Nie są wyposażone w zabezpieczenia antywłamaniowe, a więc nie są przeszkodą dla potencjalnych złodziei. Jeśli nie wzmocnimy ich w żaden sposób, na przykład nie okratujemy, co ponosi za sobą kolejne koszty, mogą sprawić, że włamywacze dostaną się przez nie do środka domu. 

Może się więc okazać, że lepszym pomysłem jest zamontowanie standardowych okien elewacyjnych, ale o obniżonych parametrach izolacyjności. Takie „chłodniejsze” przeszklenia nie będą przeszkadzały w nieogrzewanej części domu, mogą być jednak trudniejsze do sforsowania dla złodziei.