Okna kolankowe – kiedy warto się na nie zdecydować?
Okno kolankowe to szczególny rodzaj przeszklenia dachowego. Często występuje też pod nazwą okna łamanego lub fasadowego. Czym się charakteryzuje i jakie są jego największe zalety? Ile kosztuje i czy warto je kupić?
Okno kolankowe – podwójne przeszklenie
Okno kolankowe (zwane też fasadowym lub łamanym) to przeszklenie, które składa się z dwóch części: okna górnego znajdującego się w połaci dachu i dolnego, montowanego w ściance kolankowej. Takie przeszklenie może mieć różne rozmiary, np. dolne może ciągnąć się od podłogi do sufitu tak jak portfenetr. Może też być podwójne (dwa okna dachowe z dwoma pionowymi obok siebie) czy stanowić wyjście na balkon lub taras.
Okna kolankowe można zamontować w domach jednorodzinnych bezokapowych, jednak potrzebują określonych warunków. Po pierwsze, ścianka kolankowa budynku musi mieć minimum 85 centymetrów wysokości. Po drugie – dach powinien mieć 15-90 stopni nachylenia.
Produkowane obecnie okna kolankowe są nowoczesne i charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Są szczelne, wytrzymałe i solidne – ich parametry zależą jednak m.in. od materiału, z jakiego zostały wykonane. Okna łamane produkuje się zwykle z PCV bądź drewna klejonego lub z dodatkiem poliuretanu.
Ten rodzaj przeszklenia może być nieotwieralny lub otwierać się na różne sposoby, np. uchylnie, rozwieralnie czy uchylno-rozwieralnie. Jego wymiary należy ustalić z producentem i dobrać do konstrukcji budynku oraz dachu, jednak najczęściej można spotkać następujące:
- 60 cm x 78 cm/94 cm/114 cm/134 cm;
- 95 cm x 78 cm/94 cm/114 cm/134 cm;
- 115 cm x 78 cm/94 cm/114 cm/134 cm;
- 137 cm x 78 cm/94 cm/114 cm/134 cm.
Czy warto decydować się na okno kolankowe?
Okno kolankowe to dobry wybór dla tych właścicieli domów, którzy planują mieć użytkowe poddasze. Jeśli na najwyższej kondygnacji domu chcemy więc zorganizować sypialnię, pokój dla dziecka, łazienkę czy gabinet, okno łamane będzie świetnym wyborem. Dlaczego?
Okna fasadowe są dobrym pomysłem, jeśli dom stoi na zacienionej działce lub jeśli chcemy mocno doświetlić poddasze. Przede wszystkim z racji swoich wymiarów i umiejscowienia okno kolankowe dostarcza dużo światła dziennego, dając możliwość szerokiego pola widzenia – nie tylko na okolicę, ale też na niebo. Na poddaszach, gdzie zwykle jest ciemno, takie przeszklenie to skarb.
Druga kwestia to optycznie powiększanie pomieszczenia. Okna kolankowe są ponadto nietypowym rodzajem przeszklenia, co sprawia, że wnętrze (jak również dom z zewnątrz) zyskuje niebanalny charakter.
Niestety, okno kolankowe ma też swoje wady. Pamiętajmy, że nie można zamontować go wszędzie – muszą być spełnione określone warunki, by dało się je wstawić. Okno łamane nie należy też do najtańszych. Cena okna kolankowego to co najmniej 1500 zł w przypadku PCV i nawet dwa razy tyle, jeśli zdecydujemy się na okno drewniane z dodatkową powłoką poliuretanową.
Czy więc warto je kupić? Jest to rzecz gustu. Pamiętajmy jednak, że decydując się na okna do domu, lepiej postawić na droższe, ale solidne i trwałe. W końcu ma to być zakup na wiele lat!