Okna narożne ze słupkiem – to warto o nich wiedzieć!

Okna narożne ze słupkiem wyglądają elegancko i wpuszczają do pomieszczeń dużo światła dziennego. Mają też znaczące zalety wyróżniające je na tle okien rogowych bez słupka. Sprawdźmy, co warto o nich wiedzieć, zanim zdecydujemy się zamontować je w domu. 

 

Okna narożne ze słupkiem – co to?

Okna narożne ze słupkiem to taki typ przeszkleń, które przyciągają wzrok i sprawiają, że bryła budynku wygląda lekko i nowocześnie. Można je wykonać zarówno z PCV, jak i aluminium czy drewna oraz połączenia tych dwóch ostatnich. Są to przeszklenia, które montuje się w rogu budynku, stąd ich druga nazwa: okna rogowe. Między szybami znajduje się w nich słupek zespalający konstrukcję. 

W zasadzie wszystkie okna narożne łączy to, że dzięki swojemu usytuowaniu zapewniają w domu dużo światła dziennego, co przekłada się na mniejsze zużycie prądu. Umożliwiają również szeroki widok na okolicę. Najczęściej montuje się je w salonach i kuchniach, ale sprawdzają się także w sypialniach i gabinetach. 

Trzeba jednak pamiętać o tym, że ten rodzaj przeszkleń musi zostać zaplanowany na etapie projektowania budynku, ponieważ wymaga zastosowania wzmocnień stropu oraz wykonania odpowiednich nadproży, a przy montażu okien wielkoformatowych także osobnej ramy żelbetonowej. 

Co więcej, okna narożne, ze względu na to, że znajdują się na rogu domu, są bardziej niż wiele tradycyjnych przeszkleń narażone na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, wiatr, śnieg czy grad. Z tego powodu powinny zostać wyposażone w co najmniej dwukomorowy pakiet szybowy, a najlepiej, jeśli tafle są wykonane ze szkła hartowanego

 

Okna narożne ze słupkiem – szczelne i użyteczne 

W porównaniu do drugiego typu okien narożnych – bez słupka (klejonych) – okna ze słupkiem wiążą się z wieloma zaletami. Oto najważniejsze:

  • pakiety szybowe mogą w nich być połączone pod rozmaitymi kątami, np. 45°, 90°, 135° aż do 210°;
  • wykazują lepszą termoizolacyjność, są bardziej wytrzymałe;
  • ich skrzydła mogą się otwierać (przynajmniej jedno) – to umożliwia wietrzenie pomieszczenia;
  • są wygodniejsze w przypadku czyszczenia (wystarczy otworzyć skrzydło);
  • mają niższą cenę.

Niestety, okna narożne ze słupkiem – ze względu właśnie na ów słupek – wpuszczają do środka mniej światła niż tak zwane okna klejone. Trzeba jednak zaznaczyć, że w porównaniu do przeszkleń standardowych doświetlenie wnętrza jest i tak o wiele lepsze – szacuje się, że o około 30%.

 

Okna narożne ze słupkiem – montować czy nie?

Osoby, które rozważają montaż okna narożnego ze słupkiem, powinny przede wszystkim rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”. Tego rodzaju przeszklenia świetnie się prezentują i mają sporo zalet, jednak nie powinno umknąć uwadze to, że są sporo droższe od klasycznych okien fasadowych. Co więcej, trzeba je zaplanować dużo wcześniej zanim stanie dom, a realizacja zamówienia z pewnością potrwa dłużej. 

Mimo wszystko jednak są to przeszklenia, które stanowią prawdziwą ozdobę budynku: są niebanalne, wyglądają nowocześnie i dają wrażenie powiększenia przestrzeni. Będą świetnym wyborem dla tych klientów salonów stolarki okiennej, których domy mają stanąć na parcelach otoczonych zielenią: ogrodem, parkiem lub lasem.