Okna nietypowe – czym się charakteryzują?
Okna nietypowe to przeszklenia wyróżniające się kolorem, kształtem czy wymiarami na tle okien tak zwanych standardowych. Jak mogą wyglądać i czy mogą się otwierać?
Czym są okna nietypowe?
Czasy, gdy praktycznie każdy budynek był wyposażony w białe prostokątne okna plastikowe, już dawno minęły. Współcześnie producenci stolarki okiennej oferują przeszklenia w tak wielu kształtach, kolorach i rozmiarach, że każdy może znaleźć coś idealnego do swojego domu. Szeroki asortyment okien wiąże się zresztą z coraz większymi wymaganiami klientów, wzrostem świadomości dotyczącej możliwości wyboru czy chęcią wyróżniania się spośród innych.
Chcesz mieć w domu okno okrągłe, trapezowe, o niestandardowych wymiarach lub nietypowym kolorze? Nie ma problemu, możesz zamówić przeszklenie, które będzie całkowicie odpowiadało twoim wyobrażeniom.
Okna odbiegające wyglądem od tak zwanych standardowych nazywamy nietypowymi. Jednak trzeba zaznaczyć, że to umowna nomenklatura. Obecnie bowiem granica między jednymi przeszkleniami a drugimi często się zaciera.
Jakie więc okno można uznać za nietypowe i jakie mamy opcje wyboru? Takie niestandardowe przeszklenia możemy podzielić na trzy grupy związane z ich kształtem, rozmiarem i kolorem.
Okna nietypowe – jakie mogą mieć kształty?
Okna możemy praktycznie dowolnie kształtować. Oznacza to, że nic nie stoi na przeszkodzie, by zaprojektować budynek pod okna łukowate, półokrągłe, w kształcie ćwiartki koła, okrągłe czy trapezowe.
Można powiedzieć, że przeszklenia tego rodzaju cechuje ułańska fantazja, jednak w wielu domach idealnie pasują one do stylu bryły budynku czy wnętrza. Okna zaokrąglone pasują na przykład do zabytkowych kamienic, dworków, eleganckich rezydencji czy romantycznych willi, natomiast trójkątne czy wieloboczne – do nowoczesnych budowli.
Takie nietypowe okna sprawdzają się na przykład na ścianach ze skosami. Mogą także doświetlać pomieszczenia tam, gdzie brakuje miejsca na standardowe okno. Ich sposób otwierania uzależniony jest od konkretnego modelu. Skrzydła okienne w takich przeszkleniach będą się więc otwierać całkowicie, częściowo lub wcale.
Oczywiście nie oznacza to, że cały dom musi być wyposażony w okna o niestandardowych kształtach, na przykład okrągłe. Takie przeszklenia sprawdzą się w wyjątkowych miejscach budynku jako stylowy dodatek. Należy je jednak dopasować kolorystycznie do reszty okien w domu.
Trzeba też zaznaczyć, że niestandardowy kształt okna nie musi oznaczać gorszych parametrów – takie przeszklenia, o ile są zamawiane u godnego zaufania producenta, nie odbiegają niczym w zakresie izolacyjności od typowych okien.
Okna nietypowe – niebanalna kolorystyka i niecodzienne rozmiary
Jak już wspomnieliśmy, minęły już czasy wyłącznie białych okien plastikowych. Obecnie producenci przeszkleń PCV i aluminiowych udostępniają klientom naprawdę szeroką paletę barw, w tym imitacje drewna i innych materiałów. Istnieje też możliwość zamówienia okien dwukolorowych – innych w środku i innych na zewnątrz.
Jeśli zaś chodzi o wymiary, to ponownie – wszystko jest kwestią umowną. Za nietypowe rozmiary okien możemy uznać na przykład przeszklenia bardzo wąskie i wysokie, jak również wielkogabarytowe, sięgające na przykład od jednego końca ściany do drugiego i ciągnące się przez całą kuchnię oraz salon.