Okna w kolorze ciemnego dębu, czyli okleina dąb bagienny – jak ją zaaranżować?
W dzisiejszych czasach design wnętrz oraz estetyka budynków stały się bardzo istotnym elementem dla wielu ludzi. Chcąc osiągnąć efekt zarówno funkcjonalny, jak i wizualnie atrakcyjny, coraz więcej osób zwraca uwagę na detale, które wcześniej mogły być pomijane. Jednym z takich szczegółów są okna, które, oprócz swojej podstawowej funkcji, stają się istotnym elementem dekoracyjnym. Wśród nich popularność zdobywają okna pokryte specjalnymi okleinami, które odwzorowują naturalny wygląd materiałów, takich jak drewno. Drutex, jedno z czołowych przedsiębiorstw branży stolarki okiennej, proponuje szeroką gamę takich oklein, w tym jedną z najbardziej wyjątkowych: okleinę dąb bagienny.
Okleina dąb bagienny – co to jest?
Wybór okna to nie tylko decyzja związana z jego parametrami, ale też wyglądem. Jaką ma mieć wielkość? Czy będzie mieć szprosy? Czy będzie się otwierać tylko uchylnie, czy również rozwieralnie? I w końcu: jaki będzie mieć kolor?
Kolorystyka ram okiennych to jedna z zasadniczych cech przeszklenia, wpływająca na odbiór nie tylko okna, ale także jego otoczenia. Okno bowiem powinno pasować do ścian, drzwi czy podłogi tak stylem, jak i kolorem. Nie chodzi oczywiście o to, że wszystkie wymienione elementy domu powinny być tej samej barwy – mogą być do siebie zbliżone lub wręcz ze sobą kontrastować.
Wróćmy jednak do wyborów, przed którymi stają klienci salonów stolarki okiennej. Kolejną ważną decyzją jest to, z jakiego materiału zostaną wykonane ramy przeszklenia. Zasadniczo do wyboru mamy plastik, drewno lub aluminium (bądź ich połączenia). Co jednak, jeśli podoba nam się wygląd okien drewnianych, ale nie chcemy poświęcać czasu na ich konserwację i pielęgnację?
Wówczas idealnym wyborem będą okleiny drewnopodobne, które naśladują wygląd drewna łącznie z jego usłojeniem. Kolory takich oklein są rozmaite i przypominają wybrane gatunki drzew. My skupimy się w tym artykule na jednym z nich: okleinie w kolorze ciemnego dębu zwanego dębem bagiennym.
Jest to okleina imitująca drewno w kolorze czekoladowego brązu. Jest o tyle ciekawa, że nie jest jednolita, ponieważ ma w sobie czarne elementy. W dębie bagiennym wyraźnie widać fakturę drewna.
Do czego pasuje okleina dąb bagienny?
Przez wiele lat w Polsce królowały okna białe. Od pewnego czasu jednak nikogo już nie dziwią przeszklenia w ciemnych kolorach, nawet czarne. Są one mniej sztampowe i banalne, a przy tym tworzą niezwykły efekt wizualny – oczywiście przy dobrym dopasowaniu pozostałych elementów domu, w tym dachu czy koloru ścian.
Okleina dąb bagienny również zalicza się do ciemnych kolorów okiennych. Jednak bez obaw, mimo głębokiej barwy pasuje do wielu aranżacji. Sprawdzi się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i szeregówkach czy domach rustykalnych.
Dobrym pomysłem jest okna w kolorze ciemnego dębu zestawić kontrastowo z jasnym tynkiem. Będą też idealnym wyborem do elewacji kamiennej, czerwonej cegły oraz w zestawieniu z elementami drewnianymi.
To nie wszystko. Okleina dąb bagienny polecana jest również do domów z ogrodem, ponieważ pięknie współgra z zielenią natury. Do jej odcienia można dopasować bramę wjazdową, furtkę, ogrodzenie, drzwi wejściowe, a nawet rolety.
Okna pokryte okleiną dąb bagienny – dla kogo?
Okleina dąb bagienny nie jest oczywistym wyborem, jednak dom z oknami w tym kolorze, przy założeniu, że pozostałe elementy domu zostaną gustownie do nich dobrane, będą prawdziwą ozdobą budynku. Ciemne okna wyglądają bowiem nowocześnie i elegancko, jednak trzeba zaznaczyć, że okleina ta sprawdzi się również w domach tradycyjnych.
Co ważne, zakup okien plastikowych pokrytych okleiną to opcja tańsza i wygodniejsza niż okna drewniane. Okna PCV kosztują bowiem mniej i nie wymagają lakierowania i innych zabiegów konserwacyjnych.
Wybór okien to ważna decyzja, która ma wpływ nie tylko na komfort użytkowania, ale także na estetykę całego budynku. Okleina dąb bagienny, dostępna w ofercie Drutex w Goleniowie, to doskonała propozycja dla tych, którzy cenią sobie elegancję i wyjątkowy wygląd, a jednocześnie chcą unikać regularnej konserwacji. Okna te nie tylko pięknie prezentują się na tle różnych elewacji, ale także gwarantują długoletnie użytkowanie bez konieczności dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.