Okno narożne w salonie – co warto o nich wiedzieć?
Okno narożne może być zamontowane w dowolnym miejscu domu, jednak najczęściej wstawia się je w kuchniach i salonach. Okno narożne w salonie ma wiele zalet, ale wiąże się też z pewnymi wadami. Sprawdźmy, o czy warto wiedzieć, decydując się na takie przeszklenie.
Okno narożne – ze słupkiem czy bez?
Okno narożne to charakterystyczny typ przeszkleń montowany w rogu budynku. Stąd jego druga nazwa: okno rogowe. Przeszklenia takie składają się z dwóch części złączonych pod wybranym kątem – zazwyczaj 90˚.
Pomiędzy nimi może znajdować się słupek – wtedy mamy do czynienia z oknem narożnym ze słupkiem. Jest on uznawany za mniej estetyczny, jednak ma dwie duże zalety: jest tańszy i ma lepsze parametry cieplne niż przeszklenia bez słupka. Ich zaletą jest także to, że tafle szyb w tego rodzaju oknie można ustawiać pod dowolnymi kątami.
Z kolei okna narożne bez słupka wyglądają bardziej nowocześnie i dają nieskrępowany niczym widok na zewnątrz. Niestety, są droższe, a przy tym wykazują się mniejszą termoizolacyjnością. Szyby są w nich spojone specjalnym klejem, a miejsce styku pokryte cienkim maskowaniem. Można je ustawiać tylko pod kątem prostym względem siebie.
Okna narożne pod wieloma względami nie różnią się od innych przeszkleń. Można je wykonywać z dowolnych materiałów: PCV, drewna, aluminium oraz połączenia drewna i aluminium. Mogą się otwierać w dowolny sposób – także przesuwny lub obrotowy ze słupkiem – lub też być nieotwieralne.
Ten rodzaj przeszklenia może stanowić niebanalną ozdobę zarówno domów parterowych, jak i piętrowych. Pasuje przede wszystkim do budownictwa nowoczesnego. Jeśli natomiast chodzi o pomieszczenia, okna narożne najchętniej montuje się w kuchniach i salonach. Szczególnie w tym ostatnim, pełniącym reprezentacyjną funkcję domu, przeszklenie tego typu jest dobrym pomysłem.
Okno narożne, czyli wyjątkowy widok
Co zyskamy, wstawiając w róg salonu okno narożne? Przede wszystkim powiększenie przestrzeni – pokój wyda się bardziej przestronny i nowoczesny. Niebagatelne znaczenie ma także widok za szybą – tak duże okno (narożne są zwykle sporych rozmiarów) pozwoli cieszyć się okolicą, ale też da gwarancję lepszego doświetlenia wnętrza. Ma to znaczenie zarówno podczas odpoczywania, jak i pracy w salonie. Ograniczy także zużycie sztucznego oświetlenia.
Salon z oknem narożnym wygląda nowocześnie i nietypowo. Okno tego rodzaju możemy udekorować i przysłonić w zasadzie dowolnymi zasłonami, firanami i roletami dopasowanymi do stylu pomieszczenia. Sprawdzą się na przykład długie zasłony z grubych materiałów, którymi możemy w razie potrzeby zaciemnić wnętrze. Do nich można dobrać półprzeźroczyste firanki.
Rolety do okien narożnych to również spore pole wyboru: warto skupić się nie tylko na dopasowaniu odpowiedniej kolorystyki, ale także rodzaju materiału, od którego będzie zależało wyciemnienie pokoju.
Okna narożne – ceny
Niestety, okna narożne w salonie czy innych pomieszczeniach mają swoje wady. Jedną z zasadniczych jest ich cena. Zależy ona od różnych czynników, m.in. sposobu otwierania, wymiarów czy materiału wykonania przeszklenia.
Odgórnie możemy jednak założyć, że za okna bez słupka zapłacimy więcej niż za te ze słupkiem – ich cena to zwykle około kilkadziesiąt tysięcy złotych. Za te z łącznikiem przyjdzie nam zapłacić 30-40% mniej.
Do oszacowania ceny okien możemy użyć np. przydatnych internetowych narzędzi takich jak okna-konfigurator.