Okno narożne w salonie – jak je zaaranżować?

Okno narożne to taki typ okien, które nadają wnętrzu przestronności i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej nowoczesne. Idealnie nadają się nie tylko do kuchni, ale także salonu. Sprawdźmy, jak je udekorować, by wyglądały stylowo i estetycznie. 

 

Okno narożne – najważniejsze fakty 

Okno narożne, zwane także rogowym, to przeszklenie, które umiejscawia się w rogu budynku. Może również stanowić wyjście na taras. Zwykle możemy je spotkać w kuchniach, gabinetach, sypialniach i salonach, zarówno w domach parterowych, jak i piętrowych.

Podstawowe rozróżnienie okien narożnych polega na ich budowie: mogą być one bowiem ze słupkiem lub bez. Ta różnica konstrukcyjna jest niezwykle istotna nie tylko z czysto estetycznego punktu widzenia (za minimalistyczne i bardziej nowoczesne uchodzą okna narożne bez słupka), ale także ze względu na różnicę w termoizolacyjności (okna narożne ze słupkiem mają lepsze parametry cieplne). Wizualnie różnią się natomiast tym, że w przypadku okna bez słupka szyby są klejone specjalnym klejem, a miejsce styku prawie niewidoczne.

Można je wykonywać z różnych materiałów: PCV, drewna, aluminium, a także drewna w połączeniu z aluminium. Otwierają się na rozmaite sposoby, np. w sposób rozwieralny, uchylny, rozwieralno-uchylny, przesuwny bądź obrotowy ze słupkiem. 

Największe zalety okien narożnych to:

  • lepsze doświetlenie pomieszczenia,
  • otwarcie wnętrza na to, co za oknem, 
  • optyczne powiększenie przestrzeni,
  • nadanie pomieszczeniu nowoczesnego, niebanalnego wyglądu,
  • nadanie lekkości bryle budynku.

Istotne wady okien narożnych to natomiast:

  • wysoka cena (przy czym okna ze słupkiem są tańsze niż te bez niego) – nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych,
  • gorsze parametry termiczne (dotyczy to szczególnie okien bez słupka),
  • konieczność zaplanowania montażu z dużym wyprzedzeniem (okna narożne trzeba zaplanować podczas projektowania budynku, wymagają bowiem konkretnych wzmocnień).

Dodajmy, że cena okien narożnych zależy m.in. od ich budowy i wymiarów. 

Jeśli jesteśmy zainteresowani wstępną wyceną przeszklenia, możemy skorzystać z przydatnych narzędzi takich jak okna-konfigurator. Pomoże on oszacować ostateczną cenę okna z zastosowaniem interesujących nas parametrów. 

 

Okno narożne w salonie – co dzięki niemu zyskasz?

Najczęstszymi miejscami, gdzie montuje się okna narożne, są kuchnia oraz salon. Szczególnie ten ostatni, będący reprezentatywną częścią domu, jest w tym przypadku dobrym pomysłem. Dlaczego?

Salon z oknem narożnym będzie wyglądać wyjątkowo – okna tego typu nie są u nas szczególnie popularne. Duże przeszklenie zapewni nam długi dostęp do światła słonecznego za dnia. Warto tak zorganizować przestrzeń w takim salonie, by okno było jego centralnym punktem. To przy nim dobrze jest ustawić kanapę oraz fotele. Dzięki temu będziemy mogli wyglądać na zewnątrz podczas odpoczynku – ma to szczególne znaczenie, jeśli za szybą znajdzie się przyjemny dla oka widok na las czy ogród. 

Pamiętajmy jednak, że duże okno wymaga przysłonięcia. Nie chodzi tylko o ewentualne ryzyko zaglądania do środka, ale też o te chwile, kiedy chcemy osłonić się przed promieniami słonecznymi. Jak zatem udekorować okno narożne?

 

Okno narożne w salonie – aranżacja 

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na firany, zasłony czy rolety, musimy dobrać je tak, by były spójne z resztą wystroju wnętrza. 

Zasłony do okna narożnego najlepiej, by były długie, sięgające do podłogi. Takie pasują najlepiej do dużych przeszkleń. Możemy wybrać zasłony z grubszego materiału, który wyciemni wnętrze w razie potrzeby, a do nich dopasować bardziej zwiewne firanki. 

Dodajmy, że do okna narożnego dobrze jest zamontować zakrzywiony karnisz, który ułatwi przesuwanie zasłon oraz firan. 

Jeśli natomiast chodzi o rolety do okna narożnego, to tutaj także panuje dowolność ograniczana jedynie możliwościami finansowymi oraz stylem wnętrza. Jeśli zależy nam na lepszej izolacji od światła dziennego – na przykład na czas dziennej drzemki czy oglądania filmu – wybierzmy rolety wykonane z grubszych materiałów. Te cieńsze przepuszczające więcej światła będą zaś dobrym pomysłem, jeśli zależy nam jedynie na ograniczeniu dostępu do światła.