Okno narożne ze słupkiem – czy warto je kupić?

Okno narożne ze słupkiem może być ozdobą wielu domów, jednak uwaga, nie wszędzie pasuje i jak wszystko ma też swoje wady. Sprawdźmy, co można zyskać na montażu okna narożnego ze słupkiem i o czy warto pamiętać, decydując się na takie przeszklenie. 

 

Czym charakteryzuje się okno narożne ze słupkiem?

Okna narożne (rogowe) to szczególny rodzaj stolarki okiennej. Zgodnie z nazwą montuje się je w narożnikach domu, zwykle pod kątem 90 stopni. Dają szerokie pole widzenia na zewnątrz, a przy tym wyglądają nowocześnie, optycznie powiększając pomieszczenia. Dzięki ich sporej wielkości wpada przez nie dużo światła dziennego, dlatego najczęściej montuje się je w salonach, ale sprawdzają się także w kuchniach czy sypialniach.

To, o czym trzeba pamiętać, jeśli chcemy mieć w domu okno narożne, to to, że ich montaż należy zaplanować z dużym wyprzedzeniem – już na etapie projektowania domu. Wszystko dlatego, że ze względu na swoją konstrukcję, miejsce montażu i wielkość wymagają zastosowania wzmocnienia stropu oraz odpowiednich nadproży, a przy naprawdę dużych oknach także specjalnej ramy żelbetonowej. 

Najpopularniejszym typem okna narożnego jest okno narożne ze słupkiem. Wyróżnia się ono tym, że profile okien łączone są słupkiem betonowym lub metalowym. 

Skąd bierze się popularność takich przeszkleń, jakie są ich zalety i wady? Sprawdźmy, co zyskamy i z czym będziemy musieli się zmierzyć, decydując się na takie okna.

 

Okna narożne ze słupkiem – zalety 

Zacznijmy od pytania: dlaczego ludzie w ogóle decydują się na montaż okien narożnych? Odpowiedź jest prosta: przede wszystkim ze względu na to, że dają piękny szerokokątny widok na okolicę, a dodatkowo doskonale doświetlają wnętrze. 

Nie inaczej jest z oknami rogowymi ze słupkiem – szacuje się, że wpuszczają aż o około 30% więcej światła niż tradycyjne okna. To spora różnica. Poszerzenie widoku na to, co znajduje się za oknem, to również ich ogromna zaleta. Szczególnie warto rozważyć wstawienie takiego rodzaju przeszklenia, jeśli mieszkamy w otoczeniu zieleni: mamy piękny ogród przed domem, z okna widać pobliski park lub las.

Ponadto okno narożne nadaje bryle budynku lekkości, wygląda nowocześnie i elegancko. Zdecydowanie wyróżnia się na tle zwyczajnych przeszkleń. 

Walory estetyczne to jednak nie wszystko. Nie można zapominać, że w odróżnieniu od okien narożnych bez słupka mają znacznie lepsze parametry termoizolacyjności. Przekłada się to na lepszy komfort cieplny wewnątrz domu i niższe rachunki za ogrzewanie jesienią i zimą. Co więcej, nad oknami narożnymi bez słupka górują swoją funkcjonalnością: mogą się otwierać. W dodatku występują w różnych wersjach: otwieranych, przesuwnych, nieotwieranych, a nawet jako wyjście na taras czy balkon. 

 

Okna narożne ze słupkiem – wady

Podstawową wadą okien narożnych ze słupkiem jest to, że w porównaniu do tych bez słupka wpuszczają do domu mniej światła. Wszystko dlatego, że nie składają się tylko i wyłącznie z szyb. Jeśli jednak porównamy je do tradycyjnych zwykłych okien, to oczywiście dają one lepsze doświetlenie. 

Drugą kwestią jest dłuższy termin realizacji zamówienia w porównaniu do „normalnych” przeszkleń, a także wyższa cena okien narożnych ze słupkiem w porównaniu do przeszkleń standardowych. Trzeba też pamiętać o tym, że nie można ich zamontować ot tak gdzie się chce ani kiedy się chce – miejsce ich wstawienia musi zostać dokładnie zaplanowane zanim jeszcze budynek powstanie. 

Biorąc pod uwagę aranżację wnętrza z oknem narożnym – czy to tym ze słupkiem, czy bez – warto także mieć na uwadze, że mogą one być pewnym utrudnieniem. Wszystko przez to, że „zabierają” powierzchnię ścian. W takim pomieszczeniu zmieścimy więc mniej mebli, a szczególnie szaf i półek. 

 

Okna narożne ze słupkiem – montować czy nie?

Chociaż uznaje się je za mniej efektowne i nowoczesne niż okna narożne bez słupka, przeszklenia narożne ze słupkiem mogą być prawdziwą ozdobą budynku. Jest to jednak spora inwestycja, która na pewno opłaci nam się pod względem dostępności do światła dziennego czy optycznym powiększeniu wnętrza. Istnieją jednak sytuacje, w których montaż takiego okna nie jest dobrym pomysłem.

Przede wszystkim jeśli nie mamy za oknem ładnego widoku, a co gorsza – nasz dom jest otoczony innymi budynkami – takie okno nie będzie dobrym rozwiązaniem. Abstrahując od tego, że wyglądanie przez takie przeszklenie nie będzie przyjemne, to jeszcze sąsiedzi mogą wówczas z łatwością zaglądać nam do domu przez takie duże okno. Oczywiście możemy zasłaniać się roletami czy zasłonami, ale czy na pewno o to chodzi?

Trzeba też wziąć pod uwagę, że nie do każdego budynku pasuje okno narożne. W budownictwie stylizowanym na starodawne i tradycyjne takie przeszklenie po prostu nie będzie dobrze się prezentować. 

Mając na uwadze powyższe argumenty za i przeciw, decyzja o wyborze okien narożnych ze słupkiem powinna być przemyślana. Pamiętajmy, że do każdego domu pasują różne rozwiązania. Warto skorzystać z narzędzi takich jak konfigurator online, aby dokonać najlepszego wyboru. Szczególnie polecamy konfigurator dostępny na stronie okna-konfigurator, gdzie znajdziecie również szeroki wybór okien Drutex.