Rozszczelnianie okien zimą – czy to ma sens?
Aby rozszczelnić okno, należy tak ustawić klamkę, by między skrzydłem a ramą powstała niewielka przestrzeń. Czy taka mikrowentylacja ma sens zimą? Jak należy wietrzyć zimą dom? Sprawdź!
Czy zimą trzeba wietrzyć dom?
W środku domu jesienią i zimą, gdy włączymy ogrzewanie, a na zewnątrz hula chłodny wiatr, robi się przyjemnie i przytulnie. Wyobraźmy sobie, że przestalibyśmy wtedy otwierać okna, które dodatkowo uszczelnilibyśmy tak, że nawet odrobina powietrza z dworu nie dostałaby się do wnętrza. Co się wówczas stanie?
Przede wszystkim moglibyśmy częściej chorować, ponieważ stworzylibyśmy drobnoustrojom idealne warunki rozwoju. Przywleczone z zewnątrz i rozpylane w trakcie kaszlu i kichania namnażałyby się w całym domu. Brak tlenu i zła jakość powietrza działałyby też negatywnie na nasze samopoczucie.
Dodatkowo też walczylibyśmy z nadmiarem wilgoci, która skraplałaby się na oknach. Brak wentylacji, szczególnie w kuchni i łazience, gdzie pary wodnej jest najwięcej, szybko mogłoby poskutkować rozwojem pleśni i grzybów.
Nie tędy więc droga, dom trzeba wietrzyć nawet wtedy, gdy za oknem temperatura spadnie poniżej zera. Trzeba to jednak robić umiejętnie.
Wietrzenie zimą – jak robić to prawidłowo?
Na pewno najgorsze, co można zrobić, to otworzyć okna zimą na dłuższy czas. Nie dość, że wyziębimy wówczas dom, to jeszcze zapłacimy więcej za ogrzewanie, ponieważ grzejniki pod otwartymi oknami będą mocniej pracować.
Wyjściem z tej sytuacji jest zakręcenie zaworów grzejnikowych i odczekanie 10-15 minut. Następnie okna trzeba otworzyć na oścież na kilka minut. Po ich zamknięciu kaloryfery należy znów rozkręcić.
To prosty i szybki sposób na wymianę powietrza na świeże, a tym samym zaoszczędzenie pieniędzy na ogrzewaniu.
A może rozszczelniać okna?
Rozszczelnienie okien na zimę, czyli mikrowentylacja, to takie ustawienie przeszklenia, by pomiędzy skrzydłem a ramą powstała niewielka szczelina. Możemy to zrobić poprzez odpowiednie ustawienie klamki do góry pod kątem. Dzięki takiej szczelinie powietrze będzie się nieco sączyło do wnętrza domu, ale bez nadmiernego wychładzania pomieszczeń.
Mikrowentylacja okien na zimę przydaje się przede wszystkim tam, gdzie panuje największa wilgoć, czyli w kuchni i łazience.
Wady rozszczelnienia okien zimą
Niestety, rozszczelnianie okien na zimę ma swoje wady i musi być przeprowadzane z głową. Przede wszystkim jeśli pod rozszczelnionym oknem znajduje się włączony kaloryfer, będzie on pracował na zwiększonych obrotach, generując koszty. Poza tym nie warto tworzyć mikrowentylacji w dniu, gdy pada śnieg lub deszcz, ponieważ woda może się dostać przez szczeliny do wnętrza domu. Spowoduje wówczas nieładne zacieki.
Przygotuj okna na zimę
Gdy zima za pasem, okna powinny przejść sezonową konserwację i regulację. Należy do niej m.in.: wyregulowanie okien w tryb zimowy, wymiana starych uszczelek czy nasmarowanie okuć, by płynnie działały. Możemy zrobić to samodzielnie lub wezwać fachowców. Regulacja jednego skrzydła okiennego to koszt około 15-30 zł.