Stan okien – na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania?
Szczelność ram, wygląd szyb, stan uszczelek – to tylko niektóre elementy okien, które powinniśmy sprawdzić, zanim kupimy mieszkanie. Dlaczego to takie ważne?
Stan okien – dlaczego warto go sprawdzić?
Okna, które są obecnie produkowane, mają naprawdę długą żywotność: plastikowe mogą świetnie działać nawet do 30 lat, zaś drewniane – nawet 60. Ich stan zależy jednak od różnych czynników, w tym od właściwego ich użytkowania.
Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego trzeba wziąć pod uwagę mnóstwo spraw, które wpłyną na naszą wygodę i fundusze w przyszłości. Ważne są nie tylko cena, lokalizacja i metraż, ale też sąsiedztwo, piętro czy wyposażenie. To ostatnie ma fundamentalne znaczenie m.in. w kontekście ewentualnego remontu – jeśli stan mieszkania pozostawia wiele do życzenia, w niedalekiej przyszłości czekają nas prace remontowe, które pochłoną dodatkowe wydatki.
Dlatego warto dokładnie sprawdzić, w jakiej kondycji są istotne elementy mieszkania, za które przecież przyjdzie nam zapłacić. Jednym z ważniejszych są okna. W błędzie jest ten, który sądzi, że to niewiele znacząca kwestia, ponieważ w każdej chwili można je wymienić. Owszem, można, jednak będą to dla nas kolejne koszty. Opóźnimy też przez to możliwość wprowadzenia się do zakupionego mieszkania.
Jeśli zaś zaniechamy wymiany nieszczelnych okien, spowoduje to szereg problemów: dostawanie się do środka wilgoci, hałasu i zimnego lub gorącego powietrza z zewnątrz. W efekcie możemy się też spodziewać grzybów i pleśni w mieszkaniu…
Kiepskie okna, które będziemy musieli wymienić na własną rękę, to także podstawa do negocjowania niższej ceny za mieszkanie.
Okna w nowym mieszkaniu – co sprawdzać?
Zacznijmy od ram, które muszą być szczelne. Wypaczone ramy będą wpuszczać do środka powietrze, hałas i wilgoć. specjaliści radzą, by sprawdzać je za pomocą poziomicy: jeśli odchylenie wynosi ponad 3 mm, możemy założyć, że okna trzeba będzie wymienić.
Ważne są też oczywiście szyby – nie powinny mieć zarysowań ani pęknięć. Warto też przypatrzeć się uszczelkom. Chociaż ich wymiana nie jest trudna ani kosztowna, jeśli są popękane, sparciałe i zagrzybione, możemy domniemywać, że do środka domu dostaje się wilgoć. Ta zaś wkrótce spowoduje wypaczenie okna.
Poza samym oknem należy też zwrócić uwagę na sąsiadującą z nim ścianę. Nie powinna być przebarwiona ani mieć plam sugerujących przecieki.
Okna powinny też dobrze działać. Aby sprawdzić ich funkcjonalność, dobrym pomysłem jest kilkukrotnie otworzyć je na różne sposoby i zamknąć. To da nam pewność, czy mechanizmy działają sprawnie, a okno się nie zacina.
Możemy oczywiście zapytać też właściciela lokalu o to, kiedy okna były montowane. Być może ma jakieś dokumenty związane z zakupem, montażem lub gwarancją.