Szyby zespolone w oknach – co je wyróżnia?

Szyby zespolone to must have nowoczesnego budownictwa. Są energooszczędne i dobrze tłumią hałasy z zewnątrz, jednak ich ostateczne parametry zależą od wielu zmiennych. Sprawdźmy jakich! 

 

Szyba – niezwykle istotna część okna

Szyba stanowi zazwyczaj około połowy lub dużo ponad połowę powierzchni okna. W przypadku małych przeszkleń piwnicznych jest to 45%, w większych oknach – 75%, natomiast w panoramicznych – bywa, że nawet 90% powierzchni. Nic dziwnego więc, że właściwości okien zależą w ogromnej mierze od wykorzystanych w nich pakietów szybowych.

Wraz z zaostrzeniem się norm związanych z termoizolacyjnością okien rośnie również świadomość klientów salonów stolarki okiennej. Większość z nas zdaje już sobie sprawę, że przeszklenie powinno spełniać określone wytyczne, by mogło być uznane za szczelne, energooszczędne czy izolujące od hałasu. 

Dlatego coraz więcej kupujących decyduje się na okna z szybami zespolonymi. Występują one w wielu różnych formach.

We współczesnym nowoczesnym budownictwie okna z szybami zespolonymi są już standardem. Czym się charakteryzują?

 

Czym są szyby zespolone? 

Szyby zespolone składają się z pakietu co najmniej dwóch szyb między którymi znajduje się powietrze lub gaz. Tafle szkła, które się w nich wykorzystuje, są typu float. Oznacza to, że mają one wysoką przepuszczalnością światła oraz idealnie płaską powierzchnię. 

Można również zdecydować się na szkło termofloat, które jest pokryte niewidoczną powłoką z metali szlachetnych. Wykazuje ono właściwości niskoemisyjne i jest wysoce termoizolacyjne – odbija do wnętrza ciepło z pomieszczeń. 

Szyby zespolone zbudowane są z następujących elementów:

  1. Szkło – zwykle ma ono 4 mm, ale przy większych powierzchniach może mieć 6 lub 8 mm, być hartowane lub laminowane.
  2. Ramka dystansowa – najczęściej aluminiowa lub ciepła, wykonana z tworzywa sztucznego. 
  3. Przestrzeń między szybami – wypełnia się ją gazem, zazwyczaj argonem.

To co – poza wyborem rodzaju szyby – odróżnia okna zespolone od siebie, to ilość komór. Możemy więc zdecydować się na szybę zespoloną jednokomorową (zbudowaną z dwóch tafli i jednej komory), dwukomorową (trzy szyby i dwie przestrzenie międzyszybowe) czy trzykomorową (cztery szyby i trzy komory). 

Najprościej mówiąc, im okno ma więcej komór, tym lepsza jest jego izolacja termiczna i akustyczna. Jednak parametry okna zależą nie tylko od tego – liczy się także m.in. mieszanka powietrza i gazów użytych w pakiecie czy grubość przestrzeni międzyszybowej (im większa, tym lepiej).

 

Szyby zespolone, czyli co wybrać?

Przy zakupie okien zespolonych mamy tak naprawdę mnóstwo możliwości. Możemy decydować nie tylko o ilości komór, wyborze ramki dystansowej czy odległości między szybami, ale przede wszystkim o tym, jakie szkło wybierzemy. Od tego bowiem zależą w ogromnej mierze parametry przeszklenia. 

  1. Szyby zespolone energooszczędne cechują się większą odległością między taflami, a także są zwykle wyposażone w przekładkę termoizolacyjną wykonaną ze specjalnego tworzywa. 
  2. Szyby zespolone antywłamaniowe lub bezpieczne – w zależności od użytego szkła są mocniejsze i nie rozpryskują się na wiele kawałków w przypadku zbicia.
  3. Szyby zespolone dźwiękoszczelne – szkło laminuje się w nich specjalną żywicą lub stosuje szyby warstwowe, można też wpuścić do przestrzeni między szybami tzw. gaz ciężki taki jak SF6.
  4. Szyby zespolone samoczyszczące – mają od zewnątrz powłokę hydrofilową, co sprawia, że do szyby przykleja się mniej brudu, a część zanieczyszczeń spływa wraz z wodą deszczową.

Pamiętajmy, że okna zespolone są droższe niż zwyczajne, jednak przeszklenia to zakup na lata, a więc powinny spełniać określone standardy, być solidne i szczelne. Aby oszacować cenę okien zespolonych, możemy skorzystać z narzędzi takich jak okna-konfigurator.